Çocuğunuzun Geleceğini Eğitim Sigortası ile Garantiye Alın!

Okula dönüş dönemi başlamışken eğitim sigortaları da çoğu ailenin gündeminde yer edinmeye başladı. Her gelir grubuna göre seçenek bulunan bu üründe ayda 30 lira gibi düşük primlerle sunulan eğitim sigortaları başta vergi olmak üzere pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Sigortayeri-Blog-Sayfasi-1133x749

Okulların açılmasıyla birlikte eğitim sigortaları da pek çok ailenin gündeminde. Eğitimin giderek pahalılaşması ise birçok aileyi ve ebeveyni düşündürmeye başladı. Çocuklarının eğitimini risklere karşı güvenceye almak isteyen anne-babalar okul giderlerini ve dolayısıyla çocuklarının eğitimlerini teminat altına alan sigortalara yöneliyor.

Eğitim sigortalarının sunduğu en önemli teminat elbette ebeveynlerin başına gelebilecek vefat, işsiz ya da sakat kalma gibi istenmeyen durumlarda çocukların eğitim masraflarını karşılaması. Tercihe göre üniversiteleri de kapsayabilen sigortalar, birikimli eğitim sigortası şeklinde çocuğun okurken maaş almasına da olanak sağlıyor.

Çocuklara yönelik eğitim sigortaları başta vergi avantajı olmak üzere ailelere de bir takım avantajlar da sunuyor. Ücretli çalışanlar ya da vergi mükellefleri, ödedikleri primleri aylık gelirlerin yüzde 5’ine kadar vergi matrahından düşebiliyorlar. Diğer yandan tüm eğitim sigortalarında primler liranın yanı sıra enflasyondan korunmak için dolar ya da euro cinsinden belirlenebiliyor. Ödemeler aylık, yıllık, tek seferde ya da çocuğun eğitim süresine göre 10 yıla yayarak kadar ödenebiliyor. Birikimli hayat sigortası özelliği olan poliçeler ise çocukların ileriki öğretimlerini garantiye alarak, maaş ödemeleri şeklinde çocuklara geri dönüyor.

Tüm bu ödeme kolaylıkları ve vergi avantajlarına ek olarak eğitim sigortalarının en önemli özelliklerinden biri de primlerinin diğer sigorta ürünleriyle karşılaştırıldığında çok daha makul olması. Eğitim sigortası primleri hesaplanırken diğer risk sigorta ürünlerinden farklı olarak çocuğun eğitim süresinin tamamında oluşacak maliyet dikkate alınıyor. Velinin yaşı gibi kriterler ile okulun ve geri kalan eğitimin devam etmesi için her dönemde karşılanması gereken masraflar göz önüne alınıyor. Örneğin 8 yılda 40 bin liralık teminat aylık 10 dolar primlerle alınabiliyor. Ya da 7 yıllık bir üniversite öğrencisi için her yıl 5 bin liralık teminatı tek primle 250 liraya almak mümkün.

Eğitim sigortası başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Öncelikle başvuru için 18 ile 70 yaş arasında olmak yeterli.
  • Unutmayın ki sigorta sahibi, yani başvuru yapıp sigorta yaptıran kimse yalnızca o kişinin başına gelebilecek kaza ve vefat durumlarında eğitim sigortası tazminatı ödeniyor.
  • Bu yüzden de aileden kim için vefat durumu geçerli olursa olsun, yalnızca sigortalı olarak ismi geçen kişinin teminat kapsamındaki riskleri yaşaması şartı koşuluyor.

Eğitim Sigortası Teminatları

Eğitim sigortası teminatları kapsamına giren risklerde, ailelerin, daha doğrusu ebeveynlerin hesapta olmayan bir kaza sonucu hayatlarını kaybetmeleri veya kalıcı bir sakatlığa maruz kalma durumları yer alıyor. Yani terimsel adıyla “vefat teminatı” ve “sürekli sakatlık teminatı” olarak poliçeler düzenleniyor.

Bazı sigorta şirketleri bu şekilde eğitim sigortası poliçesini düzenlerken, bazıları ise ebeveynin vefatının yanı sıra hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet teminatlarını da eğitim sigortası kapsamı içerisine alabiliyor.

Kaza sonucu vefat haricinde kalan, sözgelimi kanser ya da kalp krizi gibi hastalıklardan dolayı tazminat ödemesi yapmayan sigorta şirketleri ve ürünleri var.

Eğitim Sigortası Fiyatları

Eğitim sigortası fiyatları de elbette her sigorta şirketinin imkanları ve ayrıca sigorta yaptırmak isteyenin beklentilerine göre değişiyor. Sunulması istenilen eğitimin kalitesine ve içeriğine göre paketler de değiştirilebiliyor, ek teminatlar eklenebiliyor. En az 4, en fazla 20 yıllık süreyle devam eden eğitim sigortası seçeneklerinin olduğunu da belirtelim.

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.

Bu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

formu temizleGönder